Jag CITERAR Tasaja KLausch från www.web4health där hon beskriver störningen så här:
”Fobisk personlighetsstörning karaktäriseras av en rädsla för att bli dömd av sin omgivning, blyghet och ett ständigt obehag i sociala situationer. Detta obehag kan yttra sig i till exempel skamkänslor, att personen rodnar eller att personen undviker sociala situationer.
Personer med fobisk personlighetsstörning undviker förhållanden av rädsla för att bli avvisade och om de befinner sig i ett förhållande är de tillbakadragna av samma anledning. En person med denna störning kan till och med tacka nej till en befodran som innebär mer kontakt med människor.
När personer med fobisk personlighetsstörning är tillsammans med andra känner han eller hon en ständig rädsla för att göra bort sig eller att inte kunna besvara frågor.
OBS! Det är viktigt att notera att fobisk personlighetsstörning inte är samma sak som social fobi (mer) även om många av diagnoskriterierna överlappar.
Social fobi innebär en rädsla för vissa speciella situationer medan fobisk personlighetsstörning gäller all social samvaro.
Fobisk personlighetsstörning börjar utvecklas i barndomen medan social fobi oftast uppkommer på grund av traumatiska händelser under de sena tonåren eller i vuxen ålder. Precis som med alla personlighetsstörningar så ser personer med fobisk personlighetsstörning sitt beteende och sina känslor som en del av dem själva.
De identifierar sig med sina symtom och saknar sjukdomsinsikt. För dem själva framstår deras beteende i sociala situationer som helt normalt och naturligt. Personerna har oftast endast vaga och diffusa upplevelser av lidande vilket gör att det är svårt att behandla fobisk personlighetsstörning med terapi. Detta skiljer sig från människor med social fobi som upplever sina besvär som någonting skiljt från dem själva och som orsakar dem lidande.
Diagnostiska kriterier enligt DSM-IV DSM-IV (diagnostisk och statistisk manual med ett genomgående mönster av social hämning, känslor av otillräcklighet och överkänslighet för negativa omdömen. Störningen visar sig i ett flertal olika situationer och sammanhang från tidig vuxenålder och tar sig minst fyra av följande uttryck :
*undviker yrkesaktiviteter där sociala kontakter är av betydelse pga rädsla för kritik, ogillande eller avvisande
*ovillig att närma sig andra utan att vara säker på att bli omtyckt
*är återhållsam i intima förhållanden pga rädsla för att känna sig skamsen eller förlöjligad
*är upptagen av rädsla för att bli kritiserad eller avvisad i sociala situationer
*är hämmad i nya sociala situationer pga känslor av otillräcklighet
*betraktar sig själv som socialt oduglig, oattraktiv eller underlägsen andra
*är påtagligt ovillig att ta personliga risker eller att ge sig in i nya aktiviteter eftersom det skulle kunna leda till genanta situationer” (Slut citat)
————————–
Följ länken ovan om du vill veta mer
(Den här störningen är inte särskilt ovanlig, eftersom det är många personer som upplevt känslomässigt kaos, hån och ogillande som barn. Detta har nötts in från tidig ålder och blivit som en sanning. Problemet är därför att störningen känns som en del av dem själva( grundföreställningar) , för de som har störningen. Grundföreställningar är mycket svåra att behandla, eftersom de är präglade så tidigt i livet. ”Jag ÄR så här”. ”Världen är alltigenom farlig” etc etc.
En behandlare försöker i stället komma åt de s.k dysfunktionella tankarna (t.ex sånt som byggts på efter 12-15-årsåldern och hjälpa sin klient med dem. Att se dem, genom olika behandlingsmodeller KBT och DBT är det som används mest just nu och dessa räknas som ‘korttidsterapier’ till skillnad mot psykoterapi som kan pågå i åratal..
De dysfunktionella tankarna är behandlingsbara, men inte hos de störningar som inte ens anser sej ha problem . De känns alltså inte som ett utomstående problem som drabbat dem, som t.ex vid social fobi. = min anmärkning). De känner att de ÄR såna och ska vara såna, även om de mår dåligt av det.
Jag hade en pojkvän en gång som uppvisade majoriteten av dessa kriterier och han var läskig och jag bröt mig loss så småningom…Trevlighelghemikram
Förstår. Det måste känts ganska jobbigt med en person som tycker så illa om sej själv.Ha det gottKao
Väldigt intressant läsning och jättebra inlägg Kao! Tumme! Och det låter jättejobbigt, jag har aldrig hört talas om det här förut. Men jag kan villigt erkänna att i vissa situatiner är det så för mig med. Inte i många av kriterierna, men några och då påminner det väldigt mycket om mina problem med social fobi!. Kramizar
Det gör jag också, nån punkt.Men du läste säkert också den stora skillnaden merllan fobisk p-störning och social fobi, antar jag? Det är en avsevärd skillnad.Kaoskram
Ett tag i mitt liv så vandrade jag i alla de där korridorerna för att bli psykolog.Vi läste allt om ”sjukdomar” lärde oss allt om…Men det ‘är så länge sedan.ha Det BraSilverstare
Hej där:-)Ja, det var rätt länge sen jag själv läste det, senaste gången, examen år 2000 sen jobbet med missbrukare, varav flera hade p-störningar och olika bokstavskombinationer, t.o.m 2005. I min ungdom jobbade jag på ”Stormen” = psykakuten. Men där var patienter med mycket värre problem än de jag beskriver i min svit (från narcissistisk osv uppåt med lite annat emellan, så det inte blir så tungt). Vill minnas det var många schizofrena, maniska, djupt deprimerade och alla möjliga psykoser – och delirium pga alltför flitigt alkointag…PLuggade du klart till psykolog?Ha det bra du också. Hoppar in och kollar hos dej. Det var ett tag sen
Tumme ! Intressant ! Kommer inte ihåg att jag läst detta. Här lär man sig massor. BS Skrev för att påminna och kanske kunna hälsa lite uppbackning till henne.Nej men , din stackare, inte det också !!!! Hoppas, hoppas du hinner bli symptomfri tills dess !!! Gött att knäop. börjar närma sig iaf, Blir du förhoppningsvis av med lite värk.Varma kramar i massor
Kul att du gillar det jag skriver:-). Har klargjort skillnaderna mellan fobisk p-störning och social fobi lite tydligare nu, genom ett eget tillägg i texten. Vet inte om du såg det…————————Jag var stel som en pinne när jag vaknade idag och kunde inte böja benen alls. Det tog en stund innan jag ö.h.t kom ur sängen. Hostmedicinen är ju bra, men det kliar på näsan av den :-)Knäopertationen kommer kräva lång eftervård och jag är rädd att även denna sommar blir ett enda långt hemmasittande. Kommer ju inte kunna cykla heller och det betyder att jag knappt kan ta mej nånstans. Skulle vilja ha en sån där 4-hjuling, väg-reggad :DKAOSKRAMAR
Såklart jag såg det Kao, jag läser dina inlägg noga. Men ville själv eftersom jag har social fobi skriva att några saker är lika. Men väldigt olika i det stora hela!!! Vart har du lärt dig allt??, har du pluggat inom ämnet eller bara ett intresse?? kramizar
Visst finns det likheter som ”överlappar” varandra. Men det är inte alls samma saker och det står ju också vilka skillnaderna är :-)(Du vet väl att jag bland annat är alkohol/drogterapeut, en 3-årig utbildning, då vi under nästan 3 terminer läste om just personlighetsstörningar och diagnosticering, behandling etc etc? Man kan även fungera som samtalsterapeut vilket är det jag mest har arbetat med)KramarKao