Fruktansvärd Tyfon På Filippinerna // Kao

http://tv.aftonbladet.se/webbtv/nyheter/olyckor/article24670.ab

Det återkommer minnen från tsunamin i Thailand… Vi åkte hem därifrån 3 timmar innan tsunamin kom och möttes av svarta rubriker då vi landade på Arlanda. Det var hemskt. Jag ville direkt åka tillbaks och hjälpa till där, men det gick inte. Det var kaos även här hemma. Nödhjälpen kom inte igång förrän veckor, månader efter katastrofen hade inträffat.

Fortfarande kan jag ibland drabbas av skuldkänslor  för att just vi klarade oss.  Även om jag borde känna tacksamhet.

För en gångs skull har nu vår hjälp till ett drabbat land kommit igång SNABBT.

Tur att det finns såna som Läkare Utan Gränser. De gör ett fantastiskt jobb.

Idag lyfte ett Herculesplan härifrån med 80 ton förnödenheter.  Planet mellanlandade nånstans i Europa för att lasta på ytterligare 20 ton.

Filippinerna och Indonesien är de två länder i världen som är allra värst utsatta för naturkatastrofer. Bangladesh är ett annat .

Ett svar till “Fruktansvärd Tyfon På Filippinerna // Kao

  1. Ping: Delar med mig. | Kårbölebloggen

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s