Ikväll 4/11 på SVT kl 21.45 är det ett 30 minuters program om diskoteksbranden i Göteborg. Det var en tragedi utan dess like, då 63 personer dog och en väldig massa ungdomar skadades. Många för livet.
Allt för att några tonåringar inte fick komma in och att detta faktum sårade deras egon så till den milda grad att de tände en brasa utanför nödutgången för att störa lite. Men såna personer har sällan något säkerhets- eller konsekvanstänk och katastrofen blev total.
Ja det var verkligen en hemsk händelse jag minns tydligt när det hände och jag har svårt att fatta att det redan gått så lång tid.. Hoppas vi slipper uppleva något dylikt igen Kram // Nicki
Ungefär lika många ungdomar dog i branden som attentatet på Utöya i Norge. Fasansfullt att det ens kunde hända – och båda var just attentat. Tyvärr tror jag det kan hända igen om man inte kommer till rätta med alla nyrekryteringar till de kriminella gängen.
// Kao